قرآن ناطق(عج)

14 - کودک ‏آزاری

نویسنده : زهرا رستگار

کودک‏آزاری به دو گونه است: کودک‏آزاری خشن ( فیزیکی و روحی ) کودک‏آزاری نرم ( تربیتِ غلط )

کودک‏آزاری به دو گونه است:

  1. کودک‏آزاری خشن ( فیزیکی و روحی )
  2. کودک‏آزاری نرم ( تربیتِ غلط )

در کودک آزاری نوع اول، که سابقة تاریخی دارد و می‏شود به آن کودک‏آزاری کلاسیک نیز گفت. مثلاً در عربستان پش از اسلام،  کودکان دختررا زنده به گور می‏کردند، یا کودکانی که در بسیاری از جوامع امروز به کارهای سخت و طاقت‏فرسا گماشته می‏شوند، یا کودکانی که مورد ضرب و شتم قرار می‏گیرند. در واقع فرزند، برده‏ و زندانی پدر و مادر است و از رنج و آزار آنان در امان نیست.

کودک‏آزاری نوع دوم که می‏شود به آن کودک‏آزاری مدرن نیز گفت، پدیدة نسبتاَ جدیدی است.والدین با توجه زیاده از حدّ، به کودک و با تربیت غلط، او را تبدیل به موجودی مستأصل و بی‏اراده می‏کنند که بدون کمک پدر و مادر تقریباً توان انجام هیچ کاری را ندارد. در این نوع کودک‏آزاری، پدر و مادر عملاً برده و نوکر فرزندان هستند و مطیع اوامر آنان. کودک لحظه‏ای بدون تکیه بر والدین خود نمی‏تواند سرپای خود بایستد و دائماً در رنج و اضطراب است.

آلکسیس کارل می‏گوید:

«پدر و مادر دیوانه بهتر از پدر و مادر بد‏اخلاق و ناهنجار فرزندان خود را تربیت می‏کنند».

پیکر تراشی مانند میکل آنژ در نوجوانی به کلیسا می رفته و به مرمرهای آن نگاه می کرده و از او در این باره بازخواست می شد پاسخ داد: کار می کنم، گذشت، تا یک روز دیدند به مرمرها چکش می زند، از او سوال کردند چه می کنی؟ پاسخ داد: دردل این سنگ‏ها فرشتگانی دراسارت‏اند که می خواهم آنها را آزاد کنم. پس از مدتی با همان سنگ ها پیکرهای زیبایی از این سنگ ها ساخت.

پدرها و مادرها با فرزندان‏شان مانند میکل‏آنژ برخورد کنند البته نه با چکش. یعنی فرشتة درون فرزندانمان را که پیامبراکرم(ص) از آن با عنوان فطرت یاد می کند با هنرمندی اندیشه و انگشتان(فکری و عملی) خوب تربیت کنیم یعنی جسم و روح فرزندانمان را خوب تربیت و پرورش دهیم تا از فرشته برتر و بهتر شوند.

شش عمل را از کودکان زیر 5 سال یاد بگیرید تا از زندگی لذت ببرید و با دیگران ارتباط مؤثر داشته باشید:

  1. در حال زندگی کنید.
  2. کینه به دل نداشته باشید.
  3. شادی را ارزان کنید.
  4. همیشه در تلاش باشید و کاری انجام دهید.
  5. تواضع باشید.
  6. با تمام وجود بخندید

0 دیدگاه ارسال شده است

نظر خود را با ما در میان بگذارید

لیست مقالات مرتبط