قرآن ناطق(عج)

47 - دکتر شریعتی

نویسنده : مهندس حسین رأفتی

در عجبم از مردمی که خود زیر شلاق ظلم و ستم زندگی می‌کنند اما برای حسینی که آزاده زندگی کرد٬می‌گریند. حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود.افسوس که به جای افکارش، زخم های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند.

دکتر شریعتی

در عجبم از مردمی که خود زیر شلاق ظلم و ستم زندگی می‌کنند اما برای حسینی که آزاده زندگی کرد٬می‌گریند.

حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود.افسوس که به جای افکارش، زخم های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند.

 

جملات منقول ازدكتر شریعتى ، شدیدا از سر درد ، زجر و خون دل خوردن از درد كهنه جامعه اسلامى است ، كه بخشى از آن را در بحث دین پوسته اى تقدیم كردم ، میباشد.

دین تحریف شده كه میتوانید به آن اسلام آمریكایى ، اسلام متحجر یا اسلام سكولار بگویید.

امام حسین ع در آن دین ، امام حسین واقعى با پیامهاى روشن و الهام بخش قیام و آزادگى نیست.

فقط وسیله ثواب خیالى و توهم آمرزش گناه است.

 

حاج صادق : جناب رافتی حق با شماست در مورد جملات از سر درد و خون دل و به عبارتی دلسوزی. زمان صفویه و قاجار به بعد و خصوصا زمان پهلوی شعور حسینی و آگاهی از هدف و راه امام حسین علیه السلام در مجالس عزاداری در حال کم رنگ شدن بود.

اما آیا به واقع اگر مردم ایران از شعور حسینی خالی بودند ، سال ۱۳۴۲ از مرجع تقلید خویش آنچنان حمایت می کردند؟ و همین طور اگر از شور حسینی خالی بودند قطعا به صرف داشتن شناخت نسبت به افکار امام حسین باز هم در عرصه انقلاب حاضر نمی شدند.

نکته ای که گفتنش لازم به نظر می رسه اینه که ؛ اسلام بر عدم افراط و تفریط و نیافتادن از دو لبه پشت بام تاکید شدید داره.

جملاتی از این دست که به خاطر تاکید بر یک طرف ماجرا(شعور) طرف دیگر(شور) را نادیده می گیرند و یا رد می کنند در قالب دین قرار نمی گیرند.

پاسخ : باید اعتراف کنم که حقیقت اسلام به صورت اصلی در مغز و روح ما موجود نیست، بلکه این فکر اغلب در مغزهای ما به صورت مسخ شده است، ولایت و امامت مسخ شده است، اعتقاد به قیامت کم و بیش همین طور. تمام دستورهای اصلی اسلام در فکر ما همه تغییر شکل داده. در دین صبر هست، زهد است، تقوا هست، توکل هست، تمام این ها بدون استثنا به صورت مسخ شده در ذهن ما موجود است.»(12)

فکر دینی ما باید اصلاح شود. تفکر ما درباره دین غلط است، به جرأت می گویم: از چهار مسأله فروع، آن هم در عبادات، چندتایی در معاملات، از این ها بگذریم، دیگر فکر درستی نداریم.»

این جملات زیباى شهید مطهرى بود كه حاج صادق عزیز زحمت كشیده بودند.

 

در هر دوره زمانى ، انحراف و تحریف سمت و سویى دارد و اندیشمندان باید با درك شرایط روز ، توطئه ها ، نقاط ضعف و ضربه پذیر ، راههاى نفوذ شیاطین رو ببندند.

 

جملات منقول از دكتر شریعتى یا شهید مطهرى ، واكاوى شدیدترین مشكلات دینى و فكرى روز گارشان است.

نه غرور ، نه یاس و نومیدى.

 

در كمك به صحبت مهندس غضنفرى عرض كنم ، پیامهاى عاشورا ، سرچشمه بزرگترین و واقعى ترین شور و حماسه است. و امروز شاید خیلى بیشتر از پنجاه سال قبل.

 

امروز براى نجات بیش از هفت میلیارد انسان تحت ظلم و تباهى ، نیازمند امام حسین ع و عاشورا هستیم ، و با یك نظام سلطه قدرتمند و منسجم طرفیم.

 

0 دیدگاه ارسال شده است

نظر خود را با ما در میان بگذارید