قرآن ناطق(عج)

2 - مسیر هسته ای ایران -۲ ( تحریم ها )

نویسنده : مهندس حسین رأفتی

بحث سوال چهار از موضوع هسته اى تقديم ميگردد. 09/09/1393 ٤- آيا آمريكا ميتوانست تحريم هاى فلج كننده عليه ما را پياده كند ؟ چگونه ؟ 5 - آيا آمريكا واقعا در اين يك سال اخير بر تحريم ها افزوده است ؟ 6- آيا صنعت هسته اى ما در اين يك سال گذشته و طول مذاكرات آتى ، متوقف است ؟

بحث سوال چهار از موضوع هسته اى تقدیم میگردد.       ۰۹/۰۹/۱۳۹۳

۴- آیا آمریکا میتوانست تحریم هاى فلج کننده علیه ما را پیاده کند ؟ چگونه ؟

امروز با تدابیر ناب رهبری،پایداری و یک صدائی ملت، تلاش های خستگی ناپذیر دولت مردان قبلی و تیم مذاکره آقای دکتر جلیلی، و غیرت و همت جوانان و دانشمندان سازمان انرژی اتمی و در آخر زحمات تیم وزارت خارجه، ساختار تحریم های بین المللی به دستور آمریکا علیه ایران به شدت ترک خورده است و روز به روز به لطف خدا و تلاش مردم و مسئولین ضعیف تر می شود.

یادمان نرود پیش نیاز تحریم توسط خود آمریکا و یا سایر کشورهای جهان، جنگ رسانه ای و تبلیغاتی است . تا در تهاجم فرهنگی بر اذهان مردم دنیا غالب نشوند؛ هرچقدر هم که قدرت مالی و نظامی داشته باشند نمی توانند بر مردم دنیا دیکته کنند که ارتباط خود را با ایران قطع کنند. دشمن بسیار بیدار و قلدری داریم . ولی خداوند مژده داده که حق پیروز است و باطل از درون سست است. باید خود را بیابیم و با توکل بر خدا، برای تحکیم دین خدا بر دل و جان خود، خانواده و کشور و مردم جهان تلاش کنیم. هر کسی در هر سنگری که می تواند بالاترین و بهترین خدمت را به امام عصر (عج) انجام دهد. صنعت، تولید، کشاورزی، آموزش، بهداشت، علوم انسانی و … با غیرت و انگیزه.

این رمز پیروزی است و از هیچ ابرقدرتی، هیچ زیانی به ما نخواهد رسید. بلکه با هر ضربه و حمله آنها، نواقص ما بیشتر برطرف شده و بر قدرت ما افزوده می شود. ” یریدون لیطفئوا نورالله بافواههم فابی الله الا ان یتم نوره”

خدا رحمت کند خمینی کبیر را. عارف به خدا،عارف به مردم، عارف به دشمن. چه اعجوبه ای خدا خلق کرد و به عینه به مردم دنیا ارائه داد. روشنفکری تا چه حد؟

متودولوژی جنگ فرهنگی،خاص معصومین (ع) را چقدر به زیبایی پیاده کرد. برای جنگ فرهنگی با آمریکا چیزی کم نداریم. نیاز به تقوی، تلاش، زندگی بیست و چهار ساعته هر روزمان با نیت مبارزه در راه خدا، توکل بر خدا و مطیع رهبری.

آنچه انسان را عقیم و بی خاصیت و خاسر دنیا و آخرت می کند و در نقطه مقابل حیات طیبه است، حب دنیا است.

پناه می بریم بر خدا از شر دلبستگی و وابستگی به لجن تمتعات و زینت های فانی. ببخشید. شقشه هدرت.

جنگ ما با آمریکا، یک جنگ واقعی و همه جانبه است. زیرا پیام آزادگی ما، منافع نامشروعشان را در سراسر عالم و در بین مردم کشور خودشان به خطر انداخته است. مطمئن باشید آنچه از اول انقلاب تاکنون توانسته باشند، علیه منافع، موجودیت و پیام رسانی ما فعالیت و هزینه کرده اند.

نکته اساسی در این جنگ این است که هیچگاه دلخوش نباشیم که ضربه ای (هرچند سهمگین) به دشمن زده ایم، بلکه بدون یک ثانیه فوت وقت باید مشت بعدی را بر او بکوبیم. این قاعده جنگ است. همیشه دیده ایم در قبال هر سیلی که به پیکر نظام سلطه زده ایم او هم بیکار ننشسته و یک سیلی بر پیکره امت اسلامی زده است. به مقالات ” تولید فتنه” مراجعه کنید.

در زمانی که ما در اخبار و ذهنیات داخلی خودمان فریاد ” ایران هسته ای” می زدیم و مردانه در قبال قطعنامه های سازمان ملل و شورای امنیت، خم به ابرو نمی آوریم، مدام و با سرعت بر تعداد سانتریفیوژهایمان می افزودیم، در زیر کوه سایت هسته ای راه اندازی کردیم تا اولین شرط پدافند غیر عامل را برای تکنولوژی های خاص ، در اختیار داشته باشیم، بر روی نسل های پیشرفته تر سانتریفیوژها تحقیق می کردیم، وقتی برای تحویل اورانیوم بیست درصد و صفحات سوخت راکتور تهران بازی درآورده، امروز و فردا کردند و در نهایت با شرط و شروط قلدرانه و با احمق و ناتوان فرض کردن ما درخواست همه چیز را داشتند و وقتی دکتر جلیلی گفتند اگر ندهید خودمان می سازیم ، لبخند تمسخر- بلی،لبخند تمسخر- زدند ، و زمانی که جوانان خدایی ما چرخه بیست درصد را راه اندازی و صفحات پیچیده سوخت را شبیه سازی و سپس با متریال نهایی ساختند و در قلب راکتور گذاشتند و …

آمریکا نیز بیکار نبود. در اینجا فقط بحث تحریم ها را عرض میکنم. علاوه بر مدیریت قطعنامه های الزام آور شورای امنیت و لابی با کشور ها خصوصا چین و روسیه تا اخذ تایید آنها، تحریم های یک جانبه جدید و سختی را دنبال کرد. آن هم با وضع مجازات های سنگین هر کشوری که از آن تخلف کند. برخی از این تحریم های روز افزون از این قرار بودند :

  1. تحریم های هرگونه سرمایه گذاری خارجی. ( کشورهای مختلف که حتی قرارداد داشتند، رها کردند و رفتند.)
  2. تحریم خرید نفت ایران. بصورت گام به گام . هم خریداران فرصت جایگزینی بازار را داشته باشند و هم سایر تولید کنندگان قابلیت پر کردن جای ایران را داشته باشند.به سرعت صادرات نفت ما به کمتر از نصف رسید. شاید اگر شش ماه دیگر آمریکا فرصت داشت به هدف نزدیک صفر کردن صادرات بسیار نزدیک می شد.
  3. تحریم شرکت های نفتکش ایران و تحریم بیمه کردن کشتی های نفتکش سایر کشورها. یعنی اولین و ابتدائی ترین ابزار و ضرورت صادرات نفت را هم از ما گرفتند.
  4. ما که سالانه حدود ۵۰ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی و همین حدود صادرات نفت و حدود هفتاد تا هشتاد میلیارد دلار واردات داشتیم ، یعنی مجموع بازرگانی خارجی حدود ۱۷۰ میلیارد دلار در سال بود ،علاوه بر بانک های ایران، بانک مرکزی ایران را تحریم کرد. خوب بفرمایید ۱۷۰ میلیارد دلار در سال با چه مکانیسمی باید جا به جا می شد؟! قاچاق چمدانی دلار؟! قاچاق طلا؟! اینها که واقعا شوخی است.

خیانت بابک زنجانی ها از این شرایط بسیار سخت و پیچیده و دست بسته دولتمردان ایجاد شد. خدا می داند وزرای احمدی نژاد خصوصا وزیر وقت نفت ، سردار قاسمی چقدر زحمت و بیچارگی کشیدند و دم بالا نیاوردند. برای قفل نشدن کشور و دور زدن تحریم ها، مجبور بودیم از هر وسیله و راهی استفاده کنیم. نمیدانم بزرگی یک میلیارد دلار را تا چه حد لمس می کنید و اگر ۱۷۰ میلیارد باشد چه؟

اینکه عرض کردم خیلی نمی شود بحث ها را باز کرد ، فقط تا حدی که معرفت به نفس پیدا کنیم، شرایط کلان اقتصاد را در جریان باشیم. گول شعارهای دروغ به اصطلاح انقلابی  و جناحی را نخوریم. به دولتمردان گذشته و حال اهانت نکنیم. اعداد و ارقام و اطلاعات تماما در صداوسیما و روزنامه های کثیرالانتشار در دسترس بوده من فقط جمع بندی و ردیف کردم. اینها هیچکدام بحث یأس و نومیدی نیست. واقعیت مراودات جهانی است. آری، اگر توافق یک سال قبل انجام نمیشد خدا میداند امروز با چه فاجعه- آری فاجعه ای- در تولید و اشتغال مواجه بودیم.

سوال :

نکته های خوبی مطرح کردید

منتهی ساختار تحریم ها ترک که نخورده بلکه تا کنون ۱۰۰ تحریم جدید علیه ملت ایران که بیشترشان توسط امریکا ست هم وضع شده به عبارتی ساختار تحریم ها بیشتر هم شده . از سال ۸۷ تحریم ها علیه ملت ایران به جنگ اقتصادی تبدیل شده است…

پاسخ : این دقیقا موضوع سوال پنج است .

بحث سوال پنج از موضوع هسته اى تقدیم میگردد. ١٣٩٣/٠٩/٠٩

۵ – آیا آمریکا واقعا در این یک سال اخیر بر تحریم ها افزوده است ؟

این نوشته ، یک بحث حقوقى داخل گروهى ماست. و بر خلاف اصل فشار و چانه زنى در صحنه بین الملل و مذاکرات است. لطفا دقت کنید .

تحریم چه از طرف شوراى امنیت سازمان ملل و چه از طرف آمریکا یا اروپا باشد ، دو بخش دارد :

۱ – حکم

۲ – موضوع ، مصداق

در یک سال اخیر ، غرب و شوراى امنیت ، حکم تحریم جدیدى بر ضد ایران وضع نکردند .

پس دهها تحریمى که بر افراد و شرکت ها و سازمانها ، اعلام و اعمال کردند چیست ؟

اگر دقت کنیم تمام احکام تحریم ها از سال قبل تا کنون دست نخورده مانده است .

مثلا ما در این مدت مجاز به فروش و صادرات روزانه یک میلیون بشکه نفت بوده و هستیم و میتوانیم وجه آن را قانونا دریافت کنیم. ( غیر از ورود ارز ماهیانه طلب ما از صادرات نفت ، قبل از توافق نامه سال قبل ) .

ولى موضوع و مصادیق قوانین ( ظالمانه ) تحریم هاى قبلى ( غیر از آنچه در توافقنامه لغو شد ) ، ثابت نیستند .

مثلا قبل از توافق ، بانک الف و آقاى ب و شرکت ج ، مشمول ( مصداق و موضوع ) یک حکم تحریم بودند. امروز بانک دال یا آقاى ه یا شرکت ز، همان اقدام را اگر انجام دهند ، بدیهى است که مشمول حکم قدیم شده و نمیتواند تحریم نشود .

قانون با اسامى بازى نمیکند .

مثال دیگر : یک قانون رانندگى فرض کنید پارک خودرو در قسمتى از یک خیابان را ممنوع کند. و قرار این باشد که محدودیت را توسعه ندهد. اگر فردا یک ماشین دیگر در همان قسمت پارک کند ، تکلیف قرار ما چه میشود ؟ بگوییم جریمه نکنید چون قرار گذاشتیم اضافه نکنید ؟ بدیهى است که هر ماشین جدیدى که اگر فقط در همین قسمت پارک کند ، جریمه خواهد شد

همانگونه که ما هر روز یک میلیون بشکه نفت جدید ( غیر از دیروزى ها ) میفروشیم و وجهش را دریافت میکنیم .

سوال :

تحلیل سوال ۵ به نظر میرسه با سخنان آقا جور در نمیاد .حتی با نظر به اینکه یک بحث حقوقی داخل گروهی باشه .

نکته : آقا طبق فرموده ی خودشان اصلا اهل تسامح و چانه زنی در صحنه ی بین الملل نیستند .فرمایش آقا :

رهبر انقلاب در دیدار اخیر خود با مسئولان وزارت امور خارجه و سفرا و رؤسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور فرمودند: «در یک سال اخیر به‌خاطر مسائل حساس هسته‌ای و تجربه‌ای که مطرح شد انجام بشود، بنا شد مسئولان تا سطح وزارت خارجه تماس‌ها، نشست‌ها و مذاکراتی داشته باشند… اما در مجموع معلوم شد مذاکره برخلاف تصورات برخی‌ها، به هیچ چیز کمک نمی‌کند… آمریکایی‌ها نه‌تنها دشمنی‌ها را کم نکردند بلکه تحریم‌ها را هم افزایش دادند! البته می‌گویند این تحریم‌ها، جدید نیست اما در واقع جدید است و مذاکره در زمینه‌ی تحریم هم، فایده‌ای نداشته است .

در اثبات اینکه حتی حکم جدید هم صادر شده میتونید به گزارش تکمیلی سایت حضرت آقا مراجعه کنید و ۵۵ تحریم جدید رو که با تاریخ و دلیل و نام شرکت ها آورده رو ببینید .

پاسخ :

در تمام مراحل مذاکرات خاصه زمانهاى حساس ، راهگشاى بهره بردارى از مذاکرات ، سخنان تیزهوشانه رهبرى بوده است .

به این مهم در بندهاى قبلى اشاره کردم. نقش مستقیم سخنان رهبرى غیر از هدایت سایر اجزاء پازل ، خود همیشه کمک این جنگ نرم بوده است .

شما در صد مورد تحریم جدید ، یک حکم تحریم جدید به گروه ارائه فرمایید .تماما ، مصادیقى براى احکام قبلى هستند .

باور کنیم ، مذاکره ،پیشانى مشهود یک جنگ تمام عیار است. و بسیار خشن و جدى .

فقط قدرت داخلى و بین المللى و دیپلماسى عمومى ( پاتک فرهنگى ) میتواند حقى را به شما برگرداند .

سوال :

تحریم جدید ۴ شرکت خارجی و ۵ نهاد ایرانی

ادعای آمریکا برای این تحریم : این شرکت ها از برنامه ی هسته ای ایران حمایت میکنند .

به نظرم اتفاقا احکام قبلی و مصداق برای حکم قبلی بازی با کلمات است .

وقتی قرار است تحریمی اضافه نشود بعد با بهانه های مختلف شرکت ها را تحریم کنند و بگن جدید نیست (مصداقی برای حکم قبل است)

واقعا جای تامل داره .

می گویند این تحریم ها جدید نیست .اما در واقع جدید است .امام خامنه ای

پاسخ :

عالم فرهیخته ، آقاى شبان ، این دقیقا مصادیق همان تحریم هاى سابق است .لغو این حکم جزء برنامه اقدام مشترک نبود. همانطور که تعطیلى غنى سازى ، جزء آن نبود .

سوال :

درسته فرمایش حضرتعالی ولی به قول آقا :  در واقع” جدید است .پس منظور از لغو تحریم ها چی بود؟؟؟؟

این همه امتیاز دادیم تا تمام احکام سر جاش بمونه و هرچی مصداق براش آورون نتونیم حرف بزنیم؟مسلما یه سری احکامی داشتن که برای یک عمر کافیه .مثلا برای همیشه میتونن هر شرکتی رو تحریم کنند و بگن این مربوط به احکام قدیمی از جمله ممنوعیت حمایت از برنامه ی هسته ای ایران است  .

پاسخ :

این فقط مربوط به زمان مذاکرات تا قبل از توافق یا عدم آن است. و نام آن برنامه ” اقدام ” مشترک است. اگر مباحث را یکى یکى دقت کنید ، ما چیزى از دست ندادیم. بلکه تمامیت کشور را از ورطه اى که برایمان ترتیب داده بودند ، نجات دادیم .

اگه به نتیجه برسیم ، در آن برنامه لغو تحریم ها خواهد بود. که من هیچ وقت به آن امیدى نداشتم .چون من جنگ را بیشتر فرهنگى میدیدم تا فنى.

سوال :

خدا خیرتون بده .حرف این مدت من همین بود .در اقدام مشترک تحریمی لغو نمیشه .پولمون رو قطره ای اونم فقط چند قطره و باز اونم فقط در حساب های خارج کشور و باز اونم فقط حق خرید داشتن نه برداشت نقدی و باز اونم فقط مواد غذایی و دارویی نه چیز دیگر .در عوض ما در همین مدت اقدام مشترک بیایم زیر ۵ درصد و ذخایر رو اکسید کنیم و آب سنگین اراک رو بخوابونیم و بعد آقایون اسمش بذارن برد برد

به قول استاد عزیزم این “برد” دوم تکرار “برد” اول است. برد….. برد .

پاسخ :

آقاى شبان ، مسائل مالى رو فکر میکنم کامل عرض کردم. نیز ، غنى سازى و نیز اراک .محاورات بین الملل شما را به اشتباه نیندازد. ما باید واقعیات را ببینیم .

من با استدلالات ساده اثبات کردم ، روند یک سال اخیر ، تقریبا تماما برد ما و شکست قطعى غرب بود. و براى آنها هیچ نداشت. تو را به خدا به بحث هاى ارائه شده ، با فکرى آزاد از یک سال نگاه قبلى تون نگاه کنید. و تا آخر سوالات رو پیش بیایید و نقد کنید .

بحث سوال ششم از موضوع هسته اى تقدیم میگردد : ١٣٩٣/٠٩/١٠

۶-  آیا صنعت هسته اى ما در این یک سال گذشته و طول مذاکرات آتى ، متوقف است ؟   

در توافق ژنو قرار گذاشتیم در طول مذاکرات ، آنها چند تحریم خاص را بردارند ( صادرات پتروشیمى ، بیمه شرکت هاى کشتیرانى ، قطعات هواپیما و .. ) و مهم تر آنکه” قانون تحریم جدید”ى وضع نکنند  .

در مقابل ما نیز بخشى از اورانیوم غنى شده را اکسید ( قابل استفاده در سوخت رآکتورها و نه آماده براى غنى سازى هاى بالاتر براى بمب ! ) کنیم. و نیز “کمیت ” غنى سازى را بیشتر نکنیم. و قطعات حساس قلب رآکتور اراک را نصب نکنیم .

اگر به پاسخ سوال هاى یک و دو بر گردیم ، مشاهده میشود ، این عدم توسعه کمى و آن اکسید کردن اورانیوم غنى شده ، اصولا جزء خواسته ها و راه منطقى هسته اى ماست .

ما هزار راه نرفته در تکنولوژى هسته اى مان داریم. که هیچ کس در دنیا ذره اى به ما کمک نخواهد کرد .

توسعه کمى نسل قدیم سانتریفیوژ ، نه تنها مورد نیاز امروز ما نیست ، بلکه فقط دو سال آینده ، اقتصادى ترین و عاقلانه ترین کار آن است که همه را تخریب و جمع آورى ، و با تولیدات نسل جدید جایگزین کنیم . !!

چند هزار جوان پژوهش گر و محقق ، در صدها بلکه هزاران موضوع ، با سازمان انرژى اتمى ما مدام بر روى پیشرفت و توسعه تکنولوژى هسته اى ، فعالیت میکنند .

دانشگاههاى ما هر سال پر شورتر در زمینه هاى فیزیک ، شیمى ، ریاضى ، مکانیک ، الکترونیک و …پژوهشگر ، پرورش میدهد و نخبگان آنها ، در ریز پروژه هاى اتمى کشور ، جذب و فعال میشوند .

در زمانى به لحاظ سیاسى ، و اینکه وارد یک جنگ علمى و تکنولوژى شده ایم ، مجبوریم ” کمیت ” و ” سرعت ” را بیشتر و بالاتر از پشتوانه هاى لازم ” تحقیق و توسعه ” پیش ببریم. این از باب ” اکل میته ” است ، و نه قانون منطقى کار .

۰ دیدگاه ارسال شده است

نظر خود را با ما در میان بگذارید