قرآن ناطق(عج)

9 - مسیر هسته ای ایران – 9 ( تحریم و اقتصاد مقاومتی )

نویسنده : مهندس حسین رأفتی

١١- اصلاح ساختار اقتصادى كشور ما به سمت اقتصاد مقاومتى ، چگونه كليد واقعى خواهد خورد ؟ با حفظ تحريم هاى موجود يا رفع آن ؟ صدور نفت خام بيشتر كمك ميدهد ؟ ١٣٩٣/٠٩/٢٠ مولفه هاى اصلى اقتصاد مقاومتى از اين قرارند :

بحث ١١ هسته اى.    ١٣٩٣/٠٩/٢٠

١١- اصلاح ساختار اقتصادى كشور ما به سمت اقتصاد مقاومتى ، چگونه كليد واقعى خواهد خورد ؟ با حفظ تحريم هاى موجود يا رفع آن ؟ صدور نفت خام بيشتر كمك ميدهد ؟

مولفه هاى اصلى اقتصاد مقاومتى از اين قرارند :

توليد رقابتى بيشتر ، صادرات با ارزش افزوده مناسب ، مديريت واردات به سمت كمك به تكنولوژى و توليد بالاتر و يا حداقل مضر به حال آن نباشد ، رها شدن از خام فروشى ، پرهيز از مصرف گرايى ، اسراف ، تجمل طلبى … ، استقلال غذايى كشور ( امروز على رغم صادرات محصولات باغى و لبنى ، در اقلام اساسى و استراتژيك وارد كننده ايم ) ، واگذارى كارها در سرمايه گذارى و مديريت به مردم ( مطابق سياست هاى اصل ٤٤ قانون اساسى ) ، كاهش وابستگى به نفت ، تغيير فرهنگ عمومى به سمت خريد جنس ، كالا و توليد ايرانى.

اصلاح اقتصاد ، به سبك زندگى تك تك مردم ، كه در مجموع  فرهنگ يك ملت را تشكيل ميدهد ، برميگردد.

فرهنگ اسلامى ، كار وتلاش زياد براى تقويت و توانمند سازى كشور و ملت است ، در كنار مصرف هر چه كمتر. و لذت بردن از زندگى انسانى.

آلوده نشدن دل و روح ، و نابود نشدن قلب در تمتعات لجن دنيا.

سختى كار دنيا با ياد رضاى حق ، برايمان شيرين و از هر چيزى لذيذتر باشد.

اين ذائقه را ، با لذت هاى فانى خور و خواب و شهوت ، خراب نكنيم.

متدينينى ميشناسم كه ثروتشان افسانه اى است. شايد هزار نفر حقوق بگير مستقيم دارند. ولى زندگى شخصى و خانوادگى و معاشرت و لباس و خوراك و مجلس جشن و عزا و مسافرت و تفريح و… همه در حد متعارف و معمول. نه اسراف و تبذير ، نه فخر و تكبر ، نه سخت گيرى بر خانواده و زير دست. فقط كار و كار و توليد ثروت براى كشور.

جامعه با كار و توليد ثروت زنده ميماند ، نه توقع مصرف ، نه دلالى ، نه بخور و بخواب.

فرهنگ و سبك زندگى ما اسلامى نيست.

بعضا جوان ما هنوز هيچ خدماتى به مردم نداده ، توقع دارد ، خانه و ماشين و همسر و .. در اختيارش باشد.

بعضا دختر جوان ما توقع دارد همه به او خدمات برسانند. و فرهنگ شود كه هر چه پرتوقع تر ، با كلاس تر و محترم تر !!

اف بر اين مسلمانى و بر اين جهان بينى غير انسانى.

دين ، غيرت است ، همت است ، از خود گذشتگى است ، درد مردم داشتن است ، تلاش براى آبادانى است ، تلاش براى قدرت و قوت دين خداست ، تلاش براى خوشبختى جامعه است.

آينده امت اسلامى ، به روش و سيره قرآنى و فرهنگ شدن آن است.

جهاد اكبر اينجاست.

مصداق ” عدو شود سبب خير اگر خدا خواهد ” باز در اين تحريم ديده ميشود. چرا كه اصلاح فرهنگ ، از سخت ترين كارهاست. و تا فشار نباشد ، اتفاق نمى افتد.

اصلاح قيمت ارز خارجى به نزديك به سه برابر ، فشار است ، ولى چگونه ؟

صادركننده سود ميكند و تشويق به توليد بيشتر ميشود. وارد كننده بايد بيشتر هزينه كند و نيز مصرف كننده با كالاى خارجى گران تر مواجه شود و تشويق به مصرف كمتر و توليد و خريد وطنى شود.

وقتى تكنولوژى ، علم و فن را از ما دريغ كردند ، و ما نياز و ضرورت ديديم ، تحت اين فشار ، خلاقيت و قدرت فكر ما شكوفا ميشود. و بارها و بارها تجربه كرده ايم كه توانستيم.

و اين راه استقلال است. تكيه بر درون.

برخى سخنان رهبرى را در اين زمينه خدمتتان عرض ميكنم :

 

واژه ” اقتصاد مقاومتى ” اولین بار در دیدار کارآفرینان با مقام معظم رهبری در شهریور سال 1389 مطرح گردید.

 

کاهش وابستگى به نفت یکى دیگر از الزامات اقتصاد مقاومتى است. این وابستگى، میراث شوم صد ساله‌ى ماست. ما اگر بتوانیم از همین فرصت که امروز وجود دارد، استفاده کنیم و تلاش کنیم نفت را با فعالیتهاى اقتصادىِ درآمدزاى دیگرى جایگزین کنیم، بزرگترین حرکت مهم را در زمینه‌ى اقتصاد انجام داده‌ایم. امروز صنایع دانش‌بنیان از جمله‌ى کارهائى است که میتواند این خلأ را تا میزان زیادى پر کند. ظرفیتهاى گوناگونى در کشور وجود دارد که میتواند این خلأ را پر کند. همت را بر این بگماریم؛ برویم به سمت این که هرچه ممکن است، وابستگى خودمان را کم کنیم.  (بیانات مقام معظم رهبری در دیدار کارگزاران نظام، 1391/5/3)

 

من سال ۸۶ در صحن مطهر على‌بن‌موسى‌الرضا (علیه الصّلاة و السّلام) در سخنرانىِ اول سال گفتم که اینها دارند مسئله‌ى اقتصاد را پیگیرى میکنند؛ بعد هم آدم میتواند فرض کند که این شعارهاى سال حلقه‌هائى بود براى ایجاد یک منظومه‌ى کامل در زمینه‌ى مسائل اقتصاد؛ یعنى اصلاح الگوى مصرف، مسئله‌ى جلوگیرى از اسراف، مسئله‌ى همت مضاعف و کار مضاعف، مسئله‌ى جهاد اقتصادى، و تولید ملى و حمایت از کار و سرمایه‌ى ایرانى. ما اینها را به عنوان شعارهاى زودگذر مطرح نکردیم؛ اینها چیزهائى است که میتواند حرکت عمومى کشور را در زمینه‌ى اقتصاد ساماندهى کند؛ میتواند ما را پیش ببرد. ما باید دنبال این راه باشیم. بیانات مقام معظم رهبری در دیدار کارگزاران نظام، 1391/5/3

 

اقتصاد مقاومتى معنایش این است که ما یک اقتصادى داشته باشیم که هم روند رو به رشد اقتصادى در کشور محفوظ بماند، هم آسیب‌‌پذیرى‌‌اش کاهش پیدا کند. یعنى وضع اقتصادى کشور و نظام اقتصادى جورى باشد که در مقابل ترفندهاى دشمنان که همیشگى و به شکلهاى مختلف خواهد بود، کمتر آسیب ببیند و اختلال پیدا کند. یکى از شرائطش، استفاده از همه‌‌ى ظرفیتهاى دولتى و مردمى است؛ هم از فکرها و اندیشه‌‌ها و راهکارهائى که صاحبنظران میدهند، استفاده کنید، هم از سرمایه‌‌ها استفاده شود. ( بیانات مقام معظم رهبری در دیدار رئیس‌جمهوری و اعضاى هیئت دولت، ‌1391/6/2 )

 

 

ما چند سال پیش «اقتصاد مقاومتى» را مطرح کردیم. همه‌ى کسانى که ناظر مسائل گوناگون بودند، میتوانستند حدس بزنند که هدف دشمن، فشار اقتصادى بر کشور است. معلوم بود و طراحى‌ها نشان میداد که اینها میخواهند بر روى اقتصاد کشور متمرکز شوند. اقتصاد کشور ما براى آنها نقطه‌ى مهمى است. هدف دشمن این بود که بر روى اقتصاد متمرکز شود، به رشد ملى لطمه بزند، به اشتغال لطمه بزند، طبعاً رفاه ملى دچار اختلال و خطر شود، مردم دچار مشکل شوند، دلزده بشوند، از نظام اسلامى جدا شوند؛ هدف فشار اقتصادى دشمن این است، و این محسوس بود؛ این را انسان میتوانست مشاهده کند. ( بیانات مقام معظم رهبری در دیدار کارگزاران نظام، 1391/5/3)

 

 

ما امروز در مقابل یک فشار جهانى قرار داریم. دشمنى وجود دارد در دنیا که میخواهد با فشار اقتصادى و با تحریم و با این کارهائى که شماها میدانید، سلطه‌ى اهریمنى خودش را برگرداند به این کشور. هدف این است.

یک کشور به این خوبى، با این همه منابع، منابع طبیعى، با این موقعیت سوق‌الجیشى، با همه‌ى امکانات، زیر نگین یک قدرتى در دنیا بوده؛ یک روز انگلیسها بودند، یک روز آمریکائى‌ها بودند – در واقع نظام سلطه، دستگاه سلطه، امپراتورى سلطه. حالا آمریکا یک گوشه‌اى از این امپراتورى است.

اینها مسلط بودند بر این کشور؛ انقلاب دست اینها را کوتاه کرده. سلطه میخواهد برگردد به این کشور. همه‌ى این تلاشها براى این است. مسئله‌ى انرژى هسته‌اى بهانه است. آن کسانى که خیال میکنند اگر ما مسئله‌ى انرژى هسته‌اى را حل کردیم، مشکلات حل خواهد شد، خطا میکنند. مسئله‌ى انرژى هسته‌اى را مطرح میکنند، مسئله‌ى حقوق بشر را مطرح میکنند، مسائل گوناگون را مطرح میکنند، که اینها بهانه است.

مسئله، مسئله‌ى فشار است، میخواهند یک ملت را به زانو در بیاورند؛ میخواهند انقلاب را زمین بزنند. یکى از کارهاى مهم، همین تحریم اقتصادى است.

میگویند ما طرفمان ملت ایران نیست! دروغ میگویند؛ اصلاً طرف، ملت ایران است. تحریم براى این است که ملت ایران به ستوه بیاید، بگوید آقا ما به خاطر دولت جمهورى اسلامى داریم زیر فشار تحریم قرار میگیریم؛ رابطه‌ى ملت با نظام جمهورى اسلامى قطع بشود. هدف اصلاً این است.

البته ، ملت ما را نمیشناسند؛ مثل همه‌ى موارد دیگر محاسباتشان غلط اندر غلط است. از نظر نظام سلطه، گناه بزرگ ملت ایران این است که خودش را از زیر بار سلطه آزاد کرده. میخواهند مجازات کنند به خاطر این گناه، که چرا خودت را از زیر بار سلطه، اى ملت! آزاد کرده‌اى.  (  18. بیانات مقام معظم رهبری در دیدار جمعی از کارآفرینان سراسر کشور،  1389/6/16

 

یک واقعیت دیگر هم این است که اگر کشور در مقابل فشارهاى دشمن – از جمله در مقابل همین تحریمها و از این چیزها – مقاومت مدبرانه بکند، نه فقط این حربه کُند خواهد شد، بلکه در آینده هم امکان تکرار چنین چیزهائى دیگر وجود نخواهد داشت؛ چون این یک گذرگاه است، این یک برهه است؛ کشور از این برهه عبور خواهد کرد. این چیزهائى که الان آنها تهدید میکنند، تحریم میکنند، جز آمریکا و جز رژیم صهیونیستى، هیچ کس ذى‌نفع از این تحریمها نیست. دیگران را با زور و با فشار و با رودربایستى و با این چیزها وارد میدان کردند. خب، پیداست که زور و فشار و رودربایستى نمیتواند خیلى ادامه پیدا کند. ( بیانات مقام معظم رهبری در دیدار کارگزاران نظام، 1391/5/3)

 

 

به مصرف تولیدات داخلى هم اهمیت بدهید. در دستگاه شما، در وزارتخانه‌‌ى شما، اگر کار جدیدى انجام میگیرد، اگر چیز جدیدى خریده میشود، اگر همین اقلام روزمره‌‌اى که مورد نیاز وزارتخانه است، تهیه میشود، سعى کنید همه‌‌اش از داخل باشد؛ اصرار بر این داشته باشید؛ خود این، یک قلم خیلى بزرگى میشود. اصلاً ممنوع کنید و بگوئید هیچ کس حق ندارد در این وزارتخانه جنس خارجى مصرف کند. به نظر من اینها میتواند کمک کند. (  بیانات مقام معظم رهبری در دیدار رئیس‌جمهوری و اعضاى هیئت دولت، ‌1391/6/2 )

 

مسئله‌ى مدیریت مصرف، یکى از ارکان اقتصاد مقاومتى است؛ یعنى مصرف متعادل و پرهیز از اسراف و تبذیر. هم دستگاه‌هاى دولتى، هم دستگاه‌هاى غیر دولتى، هم آحاد مردم و خانواده‌ها باید به این مسئله توجه کنند؛ که این واقعاً جهاد است. امروز پرهیز از اسراف و ملاحظه‌ى تعادل در مصرف، بلاشک در مقابل دشمن یک حرکت جهادى است؛ انسان میتواند ادعا کند که این اجر جهاد فى‌سبیل‌اللّه‌ را دارد.

یک بُعد دیگرِ این مسئله‌ى تعادل در مصرف و مدیریت مصرف این است که ما از تولید داخلى استفاده کنیم؛ این را همه‌ى دستگاه‌هاى دولتى توجه داشته باشند – دستگاه‌هاى حاکمیتى، مربوط به قواى سه‌گانه – سعى کنند هیچ تولید غیر ایرانى را مصرف نکنند؛ همت را بر این بگمارند. آحاد مردم هم مصرف تولید داخلى را بر مصرف کالاهائى با مارکهاى معروف خارجى – که بعضى فقط براى نام و نشان، براى پز دادن، براى خودنمائى کردن، در زمینه‌هاى مختلف دنبال مارکهاى خارجى میروند – ترجیح بدهند. خود مردم راه مصرف کالاهاى خارجى را ببندند.  ( بیانات مقام معظم رهبری در دیدار کارگزاران نظام، 1391/5/3)

0 دیدگاه ارسال شده است

نظر خود را با ما در میان بگذارید