قرآن ناطق(عج)

349 - 16 نکته برای تعالی زندگی زناشویی

نویسنده : زهرا رستگار

۱) با هم حرف بزنید   درباره اهمیت صحبت کردن هر چقدر بگوییم، باز هم کم است. باید بتوانید با همسرتان درباره هر چیزی صحبت کنید. همسرتان فردی است که باید افکارتان را با او سهیم شوید و از او نظر بخواهید. در زندگی، شما با مشکلات و تجربیات نامطلوب زیادی مواجه می شوید. بهترین […]

۱) با هم حرف بزنید

 

درباره اهمیت صحبت کردن هر چقدر بگوییم، باز هم کم است. باید بتوانید با همسرتان درباره هر چیزی صحبت کنید. همسرتان فردی است که باید افکارتان را با او سهیم شوید و از او نظر بخواهید. در زندگی، شما با مشکلات و تجربیات نامطلوب زیادی مواجه می شوید. بهترین راه غلبه بر این مسائل، صحبت کردن درباره آن ها با همسرتان و پیدا کردن یک راه حل است.

 

۲) آرزوها و رویاهایتان را با هم سهیم شوید

 

همه ما برای آینده آرزوهایی داریم: این که کجا زندگی کنیم و چه کارهایی انجام دهیم و… چرا این آرزوها باید فقط مال خودتان باشد؟ آن ها را با همسرتان سهیم شوید. با همدیگر درباره آینده و آن چه تمایل دارید در سال های بعد اتفاق بیفتد، صحبت کنید. با هم به جلو نگاه کردن، به نزدیک تر شدن شما به یکدیگر کمک می کند. بحث کردن درباره رویاها و آرزوها در هر دوی شما همبستگی ای ایجاد می کند تا با توان هر چه بیشتر برای به دست آوردن آن ها تلاش کنید.

 

۳)برنامه ریزی اقتصادی داشته باشید

 

بخش عمده ای از مشاجرات در زندگی مشترک به دلیل مسائل مالی ایجاد می شود. هزینه های سنگین زندگی و درآمد پایین ممکن است زندگی مشترکتان را تلخ کند. برای این که بتوانید ناسازگاری هایتان در این باره را به حداقل برسانید، باید با هم یک برنامه اقتصادی طراحی کنید. یک برنامه دقیق مالی و کنترل دخل و خرج مانع بالا رفتن هزینه های زندگی شما و افتادن به دردسر مالی می شود.

 

۴) با هم بیرون رفتن را متوقف نکنید

 

زندگی مشترک را می توان همواره شکوفا نگه داشت. یکنواختی زندگی روزمره به تدریج عوارض خود را بر جای می گذارد. یکی از بهترین روش ها برای این که مطمئن شوید زندگی مشترکتان همیشه تازه و شاداب می ماند این است که با هم بیرون بروید، به جایی بروید که از بودن در آن جا لذت می برید، منظره زیبایی دارد و خاطرات خوبی از آن جا دارید. می توانید به رستوران یا سینما بروید یا با هم پیاده روی کنید.

 

 

۵) همسرتان را گاهی شگفت زده کنید

 

راز یک زندگی مشترک شاد و طولانی تازگی و تنوع آن است. شما نیاز دارید برای حفظ شور و شوقی که ابتدای آشنایی تان داشتید تلاش کنید. یکی از بهترین کارها این است که به طور پیوسته همدیگر را شگفت زده کنید. پس صبر نکنید تا جشن تولد همسرتان یا مناسبتی فرا برسد تا او را با هدیه ای شگفت زده کنید.

 

 

۶) تعریف و تشویق کنید

 

همه ما دوست داریم و گاهی اوقات نیاز داریم که از ما تعریف کنند. هر فردی دوست دارد که به خودش افتخار کند و تعریف و تحسین، بهترین روش برای کمک به ایجاد این احساس در اوست؛ هر چند نباید در این مورد افراط کنید. مهم این است که این تحسین ها را در جای مناسب انجام دهید.

 

۷)مسائل را حل کنید

 

اگر مشاجرات و تعارضات حل نشود، در ذهنتان رسوب می کند و به تدریج مثل خوره در زندگی مشترکتان تاثیر منفی می گذارد. برای رسیدن به یک زندگی شاد باید به شیوه ای موثر با همسرتان ارتباط برقرارکنید. درست نیست که بر سر اختلاف هایتان ظاهرا با هم به تفاهم برسید؛ اما سپس بگذارید که تنفر در زندگی تان رشد یابد.

 

۸) حالت دفاعی نداشته باشید

 

باید بتوانید انتقاد سازنده از همسرتان را به صورت رشد یافته و با خون سردی پاسخ دهید. اگر صرفا جدل کنید یا به شکایتی که از شما می شود واکنش منفی نشان دهید، نه تنها مشاجره ای میان خود و همسرتان پیش می آید، بلکه همسرتان را به طرز فزاینده ای از خودتان ناامید خواهید کرد.

 

۹) صمیمی باشید

 

نگاه صمیمانه به یکدیگر عشق و احساسات شما را به همسرتان منتقل می کند.این کار حمایت و اطمینانی را درهمسرتان ایجاد می کند که گاهی اوقات فراتر از هر چیزی است.

 

۱۰) تفاوت هایتان را بپذیرید

 

هیچ زوجی وجود ندارد که کاملا متناسب با هم باشند. هر زن و شوهری گاهی اوقات بر سر مسائلی با هم اختلاف پیدا می کنند. این اختلاف نظر صرفا نتیجه زندگی دو انسان با اندیشه و تجربیات متفاوت در کنار هم است. مهم این است که منطقی عمل کنید. پذیرفتن تفاوت هایتان و مصالحه با یکدیگر یکی از روش هایی است که زندگی مشترکتان را به مسیری صحیح هدایت می کند.

 

۱۱) زمانی که اشتباه می کنید، به آن اعتراف کنید

 

اعتراف به اشتباهاتمان کار ساده ای نیست اما در زندگی مشترک، باید غرورتان را کنار بگذارید و اعتراف به اشتباه کنید. بدون اعتراف به اشتباهاتتان به تدریج رنجش و تنفر در روابط شما ایجاد می شود و یک روز پشیمان خواهید شد که چرا عذرخواهی نکردید.

 

12 ) زمانی را بدون فرزندانتان باشید

 

به طور قطع بچه هایتان را با همه وجود دوست دارید و هرکاری برای آن ها انجام می دهید؛ اما گاهی اوقات شما و همسرتان به زمانی نیاز دارید که دور از آن ها باشید. اگر فرزندان تان بزرگ هستند، یک شب بدون آن ها بیرون بروید. برای تضمین و تداوم به زندگی مشترکتان لازم است اوقاتی را به خود و همسرتان اختصاص دهید.

 

13 ) واژه های نیکو به کار برید

 

استفاده از واژه هایی مانند «هرگز» یا «همیشه» مفید نیست.برای مثال درست نیست که به همسرتان بگویید که «تو هرگز در شستن ظرف ها به من کمک نمی کنی» این نوع صحبت کردن تنها به او حالت دفاعی می دهد و به جر و بحث منجر می شود. برعکس، جمله هایی مانند جمله زیر تاثیر مثبتی دارد: «آیا می توانی امشب در شستن ظرف ها به من کمک کنی؟».

 

۱۴ ) گوش شنوا داشته باشید

 

یکی از بزرگ ترین هدایایی که می توانید به همسرتان بدهید گوش دادن دقیق به حرف های او است. موقعی که می خواهد با شما صحبت کند، تلویزیون را خاموش کنید، روزنامه یا مجله ای را که می خوانید ببندید و تماس چشمی مناسبی با او داشته باشید. ، اما گوش شنوا داشتن فقط به معنی شنیدن حرف های همسرتان نیست.گوش شنوا داشتن شامل درک گفته های همسرتان نیز است.

 

۱۵ ) فعالیت مشترک داشته باشید

 

برخی ازهمسران به ندرت در کنار هم هستند. زندگی مشترک در همه حال، حول محور اتحاد و یگانگی می چرخد. برای حفظ رابطه خوب در زندگی زناشویی باید تلاش کنید فعالیت های مشترک داشته باشید. مثلاً یک بازی مانند تنیس یا بدمینتون یا چیز ساده ای مانند راه رفتن با هم.

 

1+15 ) بگو: دوستت دارم

 

و اما نکته آخر که بیشتر مردان باید آن را مدنظر داشته باشند؛ گفتن جمله «دوستت دارم»، تاکید مجددی است بر پیوند عاشقانه شما و همسرتان، و تعهدی را که بین‌تان در ابتدای ازدواج ایجاد شده است به یادتان می آورد. موقعی که روحیه همسرتان تضعیف می شود این واژه های کوچک به او دلگرمی و امید می بخشد. گاهی یکی از همسران تردید دارد که آیا همسرش واقعاً هنوز او را دوست دارد یا نه. در این موارد درنگ نکنید و به همسرتان بگویید: دوستت دارم.

0 دیدگاه ارسال شده است

نظر خود را با ما در میان بگذارید