قرآن ناطق(عج)

229 - 5روش ساده برای بالا بردن اعتماد به نفس کودکان

نویسنده : زهرا رستگار

5روش ساده برای بالا بردن اعتماد به نفس کودکان شما می­توانید تنها با پنج روش ساده و قابل اجرا، غرور و اعتماد به نفسی سالم در فرزندانتان ایجاد کنید. برای این کار، گام به گام به دستورات زیر عمل کنید. ۱) استعدادها و توانایی­های کودکانتان را بازگو کنید و آنها را به خاطر داشتن این […]

5روش ساده برای بالا بردن اعتماد به نفس کودکان

شما می­توانید تنها با پنج روش ساده و قابل اجرا، غرور و اعتماد به نفسی سالم در فرزندانتان ایجاد کنید. برای این کار، گام به گام به دستورات زیر عمل کنید.
۱) استعدادها و توانایی­های کودکانتان را بازگو کنید و آنها را به خاطر داشتن این توانایی تشویق کنید. برای عمل کردن به این دستور باید از فرزندتان توقعات واقعی داشته باشید و ناتوانی­های او را در زمینه­های گوناگون بپذیرید. درواقع باید انتظارات­تان را به گونه­ای تنظیم کنید که باتوجه به توانایی­­های کودک، نه زیاد و نه کم باشد. همچنین این انتظارات باید براساس علایق و توانایی­های کودک تنظیم شود و نه توقع دیگران، در این میان، موفقیت­های کودک را نیز جشن بگیرید! در ضمن اینکه توانایی­های کودک­تان را نباید با سایر کودکان مقایسه کنید و همیشه نشان دهید که از یکتایی او در زمینه­های مختلف خوشحالید.
۲) فرزندتان را تشویق کنید تا احساساتش را بیان کند و به آن احساسات احترام بگذارید.اجازه دهید کودکتان همه احساسات از قبیل درد، ترس، عصبانیت، خوشحالی و هیجان را تجربه کند و درباره چگونگی به وجود آمدن آن حس با کودک صحبت کنید. بدون اعمال خشونت به فرزندتان بیاموزید که می­تواند خیلی از احساساتش مثل عصبانیت را کنترل کند.
۳) احترام و صداقت متقابل را به کودک نشان دهید. سعی کنید با مخالفت­ها موافق باشید، خواسته­های خود را برای صحبت کردن درباره موضوعات مختلف بیان کنید و همانطور که به صحبت کردن علاقه نشان می­دهید، سعی کنید شنونده خوبی باشید. کودک را به سؤال کردن تشویق کنید و از پرسش­هایش استقبال کنید و اگر جواب سؤالی را نمی­دانید، صادقانه اعتراف کنید.
۴) کودکتان را مستقل و وابسته به خودش تربیت کنید. به کودک بیاموزید که در زندگی با فراز و نشیب­های بسیاری روبرو خواهد شد. اعتماد به نفس را در توانایی فرزندتان برای حل مشکلات و مواجه شدن با تجربه­های جدید نشان دهید.
۵) تحت هر شرایطی به فرزندتان محبت کنید. رفتارهای مثبت را در کودک پرورش دهید. به فرزندتان کمک کنید از اشتباهاتش درس بگیرد. اگر خودتان اشتباهی می­کنید، حتماً عذرخواهی کنید و به فرزندتان ارزش بخشیدن، همکاری و شکیبایی را بیاموزید و در کنار آن انضباط، عدالت و ثابت قدمی را نیز به او نشان دهید.

 

0 دیدگاه ارسال شده است

نظر خود را با ما در میان بگذارید